Hamile kalma zamanı ve çocuğun cinsiyeti

Hamile Kalma Günleri

1. HESAPLAMANIN KOLAY YOLU

Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.

Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.

Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.

Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir. Kitabın sonunda takvimde gösterildiği gibi, 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

Bu sayıların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve ikinci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaşır.

İlk gebe kalma tehlikesi olmayan devrenin son gününü saptamak için, adet periyodu süresinden 19 gün çıkarılır. İkinci devrenin ilk gününü hesaplamak için de 9 gün çıkarılır.

2. PERİYODUN İLK YARISINDAKİ OLDUKÇA EMİN GÜNLER NASIL HESAPLANIR?

Yukarda ele alman emin devre, gebe kalınamayacağına dair %100 garanti değildir. Bazı kadınlar, emin devrede ilişkide bulunmaya çok dikkat etmelerine karşın gebe kaldıklarını söylemiştir. Bunun nedeni, adet periyodunda bazı düzensizlikler olabileceği içindir. Kadınlar adet periyotlarını bir yıl süreyle kaydederlerse, ilk günün bir gün önceye ya da bir gün sonraya kayabildiğini ayırdedeceklerdir. Bu tek günlük fark gebeliği önleme çabasını boşa çıkarabilecektir.

Onun için, bir ya da iki gün, yumurtlama`nın erken olabileceğini hesaplamak yararlıdır. Gerçekten emin günleri saptamak için, uzun bir süre adet periyotlarının tarihini kaydetmek ve buradaki en aşırı düzensizlikleri hesaba katmak gerekir.

Eldeki kayıtlardan en kısa adet periyodu 26 gün, en uzunu ise 30 gün görünmüyorsa, ilk yarıda emin devrenin 7. güne kadar devam edeceği anlaşılır. Yani, adet kanaması beş gün sürerse, ancak bunu izleyen iki günde gebe kalmak korkusu olmadan birleşmede bulunulabilir; bu gerçek, adet kanamasından sonraki üç günün emin devre olduğu hakkındaki genel görüşü çürütmektedir.

3. İKİNCİ YARININ EN EMİN GÜNLERİ NASIL SAPTANIR?

Birinci yarıda en emin günleri saptamak için yukardaki yöntem en başarılı olanıdır; aynı yöntem ikinci yarıya da uygulanırsa, bundan bazı hatalar doğar. Örneğin, adet periyodu en az 25, en çok 31 gün, ortalama ise 28 gün süren bir kadın, gebe kalmak tehlikesi olmadan birinci devrede 6. güne kadar ilişkide bulunabilir. İkinci yarıda ise birleşme 22. günden sonra başlayabilir. Bu da döllenme olasılığının çok uzun olduğu bir süredir.

Bu yöntemin düzeltilmiş şekli bazal ısı adı verilen vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Her sabah, yataktan kalkmadan belirli bir zamanda ağızdan dereceyle vücut ısısı ölçülürse (en iyisi 6,30 ile 7,30 arası), adet periyodu içinde vücut ısısının farklılık gösterdiği anlaşılır.

Yumurtlama günü esas olmak suretiyle ısı bir süre azdır, bir süre fazlalaşır. Isı, yumurtlama gününe kadar 36,7 derecenin altındadır ve yumutlama`nın olduğu günün ertesi sabahı 36,7 santigradın üzerine çıkar. (Bu konuda kitabın sonundaki grafiğe bakın.)

Böylece kadın her sabah döllenme tehlikesi olan devreye kadar vücut ısısını ölçer. Bir sabah ısının 36,7 santigradın üstüne çıktığını görecektir. O zaman yumurtlama olayının oluştuğunu anlamalıdır.

İşi güvenceye almak için, kadın ertesi sabah vücut ısısını bir kez daha ölçebilir, ısı 36,7 santigradın üzerinde kalırsa, gelecek yumurtlamaya kadar gebe kalmak korkusu olmadan ilişkide bulunabilir. Bu şekilde ikinci yarının emin günleri artırılmış olur. Oysa ki basit hesapla bu süre daha az olacaktır. Ayrıca böylelikle kadın gelecek kanama gününü de kesinlikle hesaplayabilir.

NOTLAR

a. Bazı kadınların vücut ısıları yumurtlama sırasında yukarıdaki özellikleri göstermez. Böyle kadınlar ancak hesap yöntemine güvenmelidir.

b. Bir doğum yaptıktan sonra, gelecek adet kanamasına kadar yumurtlama gününü kesin olarak söyleyebilmek olanağı yoktur. Bu, gelecek aylarda önlemlere uymak gerektiğini gösterir.

Genellikle yumurtlama iki veya üç ay olmaz. Fakat bazı kadınlarda ikinci ayda da yumurtlama başlayabilir. Annenin çocuğunu emzirdiği sıralarda çoğu kez yumurtlama olmaz, fakat bu kural yüzde yüz kesin değildir. Dört veya beş ay geçtikten sonra annenin gene gebe olduğunu ayırdetmesi, ender durumlardan değildir.

Cinsiyet Tahmini

Kız yada erkek?

Bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin 36 eğlenceli yolu!

Cinsiyet tahmini yapmak gebeliğin erken dönemlerinde hep merak konusu olan bir durumdur. Hepimiz gebe kaldığımızda bir anne adayı olarak ilk merek ettiklerimizden "acaba bebeğim kız mı? yoksa erkek mi?" sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktır. Evet, bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir?Yıllardır farklı kültürlerdeki insanlar buna ilişkin farklı tahminler yapmıştır. Cinsiyet tahmini için aşağıda verilmiş ve bu tahminler tamamen eğlence amaçlıdır.

** Bebek erkektir,eğer;

-Erken gebelikte sabah bulantıları yoksa

-Bebeğin kalp atım hızı dakikada 140’ın altındaysa

-Karnınız sivri ise

-Karnınız basketbol topu gibi üst tarafta şişmiş ve büyümüşse

-Meme ucunuz karardıysa

-Bebeği aşağıda taşıyorsanız

-Tuzlu yada ekşi gıdaları canınız çekiyorsa

-Et,süt, peynir gibi proteinli gıdaları yemek istiyorsanız

-Gebelik öncesine kıyasla ayaklarınız üşüyorsa

-Gebelikte bacaklarınızdaki kıllar hızla uzuyorsa

-Elleriniz kuruyorsa

-Uyuduğunuzda yastığınız kuzeye yönleniyorsa

-Eşiniz de sizinle birlikte kilo alıyorsa

-Gebelik size güzellik katmışsa

-İdrarınız açık sarı çıkıyorsa

-Burnunuz uzayıp genişliyorsa

-Nikah yüzüğünüzü karnınızın üstünde asılı tuttuğunuz zaman dairevi hareket çiziyorsa

-Baş ağrısı çekiyorsanız.

** Bebek kızdır,eğer;

-Erken gebelikte sabah bulantıları çekiyorsanız

-Bebeğin kalp atım hızı en az dakikada 140 ise

-Kiloyu kalça ve baseninize alıyorsanız

-Sol meme sağ memeden daha büyükse

-Bebeği yukarıda taşıyorsanız

-Karnınız karpuza benziyorsa

-Tatlılara düşkünseniz

-Canınız meyve çekiyorsa

-Portakal suyunu seviyorsanız

-Çirkinleştiyseniz,eskisi gibi iyi görünmüyorsanız

-Yüzünüzde sivilceler çıkıyorsa

-Ekmeğin kabuğunu yemek istemiyorsanız

-Memeleriniz büyümüşse

-Uyurken yastığınız güneye yönleniyorsa

-İdrarınız koyu sarı renkte ise

-Nikah yüzüğünüzü karnınızın üstünde asılı tuttuğunuz zaman bir yandan diğer yana doğru hareket ediyorsa

-Gün ışığında saçlarınız kırmızı görünüyorsa.

Hamile kalma zamanı ve çocuğun cinsiyeti yorumları

 • Image Description
  mihal yilmaz
  14.06.2013

  face adresimden özelden yazabilirmisiniz gül yilmaz yada arama motoruna Halime hergec yazarsaniz ordan bebek ve 5 yasinda bi oglumun resmi var .su hamile kalma adet tarifini bi turlu anlamadim bana faceden özelden ulasa bilirmisiniz

 • Image Description
  mihal yilmaz
  14.06.2013

  ben Kirk kere okusamda kendim anlayamiyacam galiba .size özetle diyorumki altinci ayin besinde adetliydim ama .su hamile kalma tarifini benim anliyacagim gibi anlatin birdahaki hamileligim kacinci ayda olabilir ona göre not alacam .arama motorundan Halime hergec yazip gül yilmaz bebek ve biraz büyük oglan resmi var ordan face adresi yalniz bana özelden mesaj atabilirmisiniz
  +