Bebekler İçin Emzik Seçimi ve Bakımı Nasıl Olmalı?

Doğru emziği nasıl seçerim?

Emzikler çeşitli renklerde, modellerde ve farklı şekilde uçlarda mevcuttur. Eğer emzik kullanmaya yeni başlıyorsanız, değişik birkaç şekilde emzik satın almak isteyeceksiniz. Emzikler; 0-6 ay için ve 6 aydan büyük bebekler için olmak üzere 2 boyutta satılır. Bebeğinizin tercihi hangi boyutta ya da modelde olursa olsun, emziğin sağlam olmasına ve ağzına tamamen girmemesine dikkat edin.Yüzeyinde hava akımını sağlamak için delikler olmalıdır. Bu delikler olmazsa, bebeğin salyaları emzikle cilt arasında birikir ve ciltte kızarıklık veya tahrişe neden olur. Lateks ve silikon meme arasında seçim şansınız vardır. Silikon memeli emzikler diğerine göre daha serttir. Ayrıca daha kolay temizlenir ve koku yapmazlar. Ancak bebeğiniz bu silikonlu olanları, lateks emzikler kadar yumuşak bulmayacaklar. Lateks memeli emzikler daha esnektir, ama daha yumuşak olmalarından dolayı bebeğiniz bu emziği ağzından daha hızlı atar. Eğer bebeğinizi latekse karşı alerjisi varsa bu tip emzik kullanmamalısınız.BPA ve fatalat içermeyen emziklerden almalısınız, ama zaten örneğin Amerika’da 1999 yılından beri fatalat emziklerde kullanılmamaktadır ve BPA da normalde lateks ve silikonda bulunmamaktadır.Bir kere en uygun emziği bulduysanız, yedeklerini de almayı unutmayın. Genelde sıklıkla kaybolurlar..Emziği ne kadar süre kullanıp atmalı ?

Bu, bebeğinizin emziği ne kadar sık emdiğine bağlıdır. Emzik ucu zamanla ve kullanım yoğunsa yıpranabilir. Bu sebeple bebeğinize verirken ucunu kontrol edin.Yıpranma durumuna bakarken; bebeğin emerken ağzına kaçmaması için, üzerinde delik, yırtık ve zayıflamış bölümler olup olmadığına da bakın.

Bazı memeler ayrıca zamanla yapışkan hale gelirler.

Emzik çok pahalı bir şey değildir. O yüzden en iyisi yıprandığına dair belirtiler görür görmez yenisiyle değiştirmenizdir.Bebeğimin emziğini nasıl temizlemeliyim?

İlk kullanımdan önce, emziği sabun ve suyla iyice yıkayıp durulayın. Bazı kaynaklar, ilk kullanımdan önce emziğin olası kimyasallar arınması için 5 dakika boyuna kaynatmanızı önerirler. Sonrasında da sıcak sabunlu suyla yıkayabilirsiniz.

Silikon emzikler bulaşık makinasının üst kısmında yıkanabilir, ama lateks olanlar genellikle makinada yıkanamaz cinstendir. Mantarı önlemek için, emziği yarı sirke yarı su karışımında her gün birkaç dakika bekletmeniz iyi fikirdir. Ardından iyice durulayıp kurutun.

Eğer bebeğiniz emziğini yere düşürürse, sıcak suyla yıkayıp tekrar verebilirsiniz. Kendi ağzınızda temizlemeyin. Eğer çok ayak basılan bir yere düşerse sıcak ve sabunlu suyla yıkayın. Her zaman temizlemek için ortam olmayabileceğinden yedek emzik taşıyın.