Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemek İçin

Gebelikte demir eksikliği anemisinin gelişimini önlemek

Antenatal bakım ve perinatal izlemlerle prematüre doğumlar, kanamalar ve enfeksiyonlar önlenmeli ve gebeliğin ikinci yarısından başlayarak doğumdan sonraki birinci ayın sonuna dek demir preparatları (60-80 mg) alınmasına özen gösterilmelidir.

Prenatal izlemleri düzensiz olan demir desteği yapılmamış annelere sağlam çocuk izlemleri sırasında ilk üç ayda demir preparatı almalarını önermekte yarar vardır.
Beslenmenin yaşa uygun olmasına dikkat edilmelidir.

İlk altı ayda bebeklerin tek başına anne sütü ile beslenmeleri özendirilmelidir.
Yaşamın ilk yılında olabildiğince inek sütü tüketiminden kaçınılmalıdır. İnek sütünü tüketmek zorunda kalan bebeklere en azından dokuz aya kadar anne sütüne uyarlanmış formül sütler verilmelidir.

Süt çocuklarına altıncı aydan sonra demirden zengin besinler anne sütünün yanında verilmelidir. Bu amaçla demirden zenginleştirilmiş bebek mamaları kullanılabilir.
Çocukların günde en az bir öğün demirden zengin besinleri tüketmesi sağlanmalı ve bunlar da C vitamininden zengin (portakal, brokoli, çilek, limon, enginar, nane) besinlerle verilerek demirin emilimi arttırılmalıdır.

Besinlerdeki demir emilimini engelleyen tannin içeren çay vb. içecekler çocuklara verilmemelidir.

Sağlam çocuk izleminde demir eksikliği anemisi için taramalar yapılmalı. Bu amaçla 6-12 ay, 2 yaş, 6 yaş, 11-14 yaş ve 15-17 yaşlarında Hb ve Htc değerlendirmesi yapılmalıdır.

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere ikinci aydan başlayarak bir yaşına dek günde 1-2 mg/kg demir koruyucu olarak verilmelidir. Demir eksikliği gelişme riski yüksek olan (düzensiz beslenen, annesinde demir eksikliği bulunan bebeklere de demir preparatları 1-2 mg/kg/gün olarak altıncı aydan başlayarak bir yaşına dek verilebilir.


* Uzm. Dr. Ayşe Kılıç, Prof. Dr. Gülbin Gökçay'ın yazısından alıntı yapılmıştır.