Elektromanyetik Kirliliğe En İyi Çözüm

Hızla gelişen teknolojinin yarattığı elektromanyetik kirlilik, çarpık kentleşme ve plansız yapılaşmanın engellenemediği metropollerde yaşayanlar için ciddi boyutta tehlike yaratıyor. Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, elektromanyetik kirliliğin tehlikelerini ve korunma yollarını anlattı.

Gelişen teknoloji hayatı bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan önemli fiziksel ve psikolojik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Elektromanyetik kirlilik; unutkanlık, algılama bozuklukları, stres, depresyon, panik atak gibi hastalıkların artmasına neden oluyor.

Elektronik Cihazların Yarattığı Tehlikeye Dikkat!

İş hayatı ve sosyal yaşamda kullanılan kablosuz iletişim araçlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar tüm vücudumuzu özellikle de beynimizi olumsuz etkiliyor. ‘Dumansız Hava Sahası’ ile beraber dalgasız bir hava sahasına da ciddi şekilde ihtiyacımız olduğunu belirten Dr. Yavuz, insanların elektronik cihazların yarattığı tehlike konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kablolu İletişim Ağına Dönmek Şart!

Eskiden kablolu kullanılan TV, radyo, telefon ve internet günümüzde ‘wireless’ dediğimiz kablosuz sistemle kullanılıyor. Uydu aracılığıyla havadan yeryüzüne ulaşan sinyaller hayatımızı kolaylaştırırken yarattığı tehlikeyle de vücudumuzu sarıyor. Bu elektromanyetik dalgaları kontrol etmek ve minimuma indirmek için iletişim araçlarında kablolu sisteme dönmemiz gerektiğini belirten Dr. Yavuz, cep telefonu, uzaktan kumanda ve bilgisayarın hayatımızdaki rolünü azaltmak gerektiğinin altını çizdi.

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak En İyi Yöntem!

Yeşil alanların tahrip edilmesi ve eski ahşap binaların yerini betonarme yapıların almasını büyük tehlike olarak nitelendiren Dr. Mehmet Yavuz, toprağa temas etmeden yaşayan günümüz insanının modern çağ hastalıklarıyla mücadele etmeye mecbur kaldığını belirtti. Elektromanyetik dalgaların zararını en aza indirgemek için özellikle toprakla uğraşmak gerektiğini belirten Yavuz, haftada en az 2 defa çıplak ayakla toprak üzerinde yürümeyi öneriyor.

Bir diğer önemli noktanın evin elektrik tesisatındaki toprak hattı olduğunu belirten Dr. Yavuz, toprak hat dışındaki tesisatların elektronik cihazların ömrünü kısalttığına ve elektromanyetik dalgaları daha fazla açığa çıkardığına dikkat çekti.