Kalbi soğuklardan koruyan 10 formül

Kalp krizi kışın üç kat artıyor. Doç. Dr. Özler, kalbi soğuklara hazırlamanız için bir reçete hazırladı: Kalp hastaları grip aşısı yaptırmalı, C vitamini almalı ve sirkeyle kurulan turşuları tercih etmeliler...

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Azmi Özler, kışa girerken kalp sağlığını korumanın yollarını anlattı:

1 KALBİ KIŞA AYARLAYIN
Kalp hastalarının, sağlıklı bir kış geçirmeleri için mevsimsel kurallara uymaları ve yaşam şekillerini ona göre programlamaları gerekiyor. Kişi otomobilini kışa hazırlarken; nasıl lastik değişiminden motor bakımına kadar her ayrıntıyı gözden geçiriyorsa, kalbinin de aynı özene ihtiyacı vardır. Kalp krizinde mevsimsel değişikliklerin büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Kış yaklaşırken, nasıl kıyafet değişiklikleriyle önlem alınıyorsa, kalp sağlığı için de böyle bir hazırlık şarttır.

2 BOL BOL PORTAKAL VE MANDALİNA YİYİN
Kışa girerken bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu, doktor kontrolünde vitamin desteği almaktır. Ancak vitaminlerin, en doğal haliyle, yani meyvelerden alınması daha yararlıdır. C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, elma ve nar gibi meyveler günde birer tane tüketilebilir. İdrar söktürücü kullanan kalp hastaları ise potasyumdan zengin muz ve kivi gibi meyveleri tüketebilirler.

3 ANİ ISI FARKINA DİKKAT
Koroner arter hastaları, stent takılan veya by-pass olanlar; dışarı çıkarken kendilerini mutlaka soğuktan korumalıdır. Ağızdan alınan havanın soğukluğunu engellemek için mutlaka bir atkı kullanılmalı. Lahana gibi kat kat giyinmek yerine soğuğu az geçiren polar, yün ya da kaşmir tercih edilmelidir. Örneğin içlerine yün bir atlet giyebilirler. Vücut ısısı 36 derecedir ve dışarıdaki hava sıcaklığı kış aylarında eksi dereceye düştüğü için vücut ısısı ile dışarıdaki sıcaklık arasında aşırı farklar olmamalıdır. Ayaklar da soğuktan korunmalıdır.

4 GRİP AŞISI YAPTIRIN
Kalp hastaları ve özellikle kalp kapakçığında sorun olanlar, kışı daha rahat geçirmek için grip aşısı yaptırmalı. Sonbahar aylarında yaptırılacak grip aşısı ile kalp sağlığını olumsuz etkileyecek hastalıklardan korunmak veya şikayetleri hafif bir şekilde atlatmak mümkün. Grip aşısının yanında; akciğerlerde oluşan ve kalp kapakçıklarına zarar verme riski olan pnömokok mikrobuna karşı da, beş yıl koruyuculuğu olan 'pnömokok aşısı' da yaptırılmalıdır.

5 SİRKEYLE KURULAN TURŞU
Kış aylarında hareketsiz yaşam ve beslenme şekilleri tansiyon yükselmesine neden olabilir. Bu aylarda yemeklerin yanında bolca tüketilen turşu, içerdiği fazla tuz oranıyla tansiyonu yükseltebilir. Dikkatli tüketildiğinde yararlı bir besin olan turşu, tansiyon hastaları için uygun değildir. Eğer kışın turşu çok tüketiliyorsa, tuz ile kurulan turşuların yerine sirke ile kurulanlar tercih edilmelidir.

6 KIŞIN EVE KAPANMAYIN
Kış ayları ile birlikte insanlar kendilerini eve kapatmakta ve spordan iyice uzaklaşmaktadırlar. Özellikle kalp hastaları soğuk havaları mazeret göstererek sporlarını ihmal etmemelidir. Bu kalp sağlığı açısından doğru bir davranış değildir. Kış ayları kalp hastalarının spor yapmasına engel değildir. Ancak yürüyüş için egzoslu yol kenarları yerine deniz kenarları tercih edilmelidir.

7 SUYU YERİNE MEYVENİN KENDİSİ
Meyvelerin suyundan çok posasıyla tüketilmesi daha faydalıdır. Örneğin narın her bir tanesi büyük şifa kaynağıdır; içeriğinde bulunan antioksidanlar, vücut direncini artırmaktadır. Bu meyve özellikle kalp sağlığı için çok yararlıdır. Bu arada greyfurt suyu da kış aylarında büyük yarar sağlar ancak kalp ilaçları ile birlikte tüketilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. İlaç alındıktan bir saat sonra greyfurt suyu içilebilir.

8 DİLALTI HAPINI UNUTMAYIN
Doktor kontrolündeki hastalar, soğuk havada dışarı çıkarken yanlarında mutlaka dilaltı haplarını bulundurmalı. Hasta, durumunda farklılık hissettiği anda hemen uygun bir yere oturup ilaçlarını almalıdır. Bu tür hastaların durumu önceden 'vitrin hastalığı' olarak tanımlanıyordu. Yolda ağrısı olan kişi, hiç kimseye fark ettirmemek için en yakın vitrine bakar ve dinlenirdi. Şimdi ise bu durum ilaçlarla veya özel spreylerle atlatılabiliyor.

9 İDEAL EV ISISI 22 DERECE
Bazı insanlar sıcağı, bazı insanlar daha serin havayı sever. Bu durum biraz da kişinin kansız olup olmadığıyla ilgilidir ama ideal ev sıcaklığı 21-22 derece olmalıdır. Sobalı evlerde yaşayanlar ise ne olursa olsun kalitesiz kömürleri tercih etmemelidir. Kalitesiz ürünler yanınca; hem size, hem de havaya zarar verebilir.

10 AÇIK HAVADA YÜRÜYÜŞ YAPIN
Açık havada 30-45 dakika yürüyüş yapmak yararlıdır. Bu yürüyüşler mağaza gezme şeklinde olmamalıdır. Bu, sağlık için yeterli değildir. Spor yapmak için evlerin koridorları bile kullanılabilir. Koridorlarda 20-30 dakika yürünebilir. Eve yürüyüş bandı da alınabilir. Sabah kalkar kalkmaz ilk olarak eklemler açılmalı ve esneme hareketleri yapılmalıdır. Bu, kişinin kendisini çok iyi hissetmesini sağlar.